Blog

Kącik literacki – odsłona II

Dorota Gellner

Sanatorium, wiek 5+, Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej


Wesoła, tętniąca serdecznym humorem książka, pełna postaci i sytuacji jak z najlepszej obyczajowej komedii! Dla czytelników w każdym wieku! Do lektury zaprasza dama Orderu Uśmiechu, Dorota Gellner: „W sanatorium ZDROWA MINA właśnie turnus się zaczyna. Pędzą tłumy kuracjuszy płukać nosy, wietrzyć uszy i w kąpielach z borowiny robić coraz zdrowsze miny…”. Pisane rymową prozą historyjki kapitalnie zilustrował Adam Pękalsk

Wścibscy, wiek 4+, Książka wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej, a także na Listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, nominowana w konkursie Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2012.

Dorota Gellner nie ma sobie równych w wymyślaniu nietuzinkowych bohaterów, których zabawne perypetie opisuje wpadającą w ucho rymowaną prozą. Historyjki o wścibskich i tym razem nie zawiodą małych i dużych czytelników: „Wścibscy wszędzie nos wtykają! Podsłuchiwać uwielbiają! Aż na uszach mają dreszcze! Wciąż chcą coś usłyszeć jeszcze! Wścibscy wszystkich podglądają! Z każdej strony oczy mają! Wyskakują spod poduszek, ze słoików, z rondli, z puszek! Są koło nas! Zawsze blisko! Wścibscy pragną wiedzieć wszystko!

Myszka, wiek 2+

To jest myszka. Bardzo miła. Właśnie nam się ukłoniła. Kto nie widział, niech żałuje. Ja widziałam. Nie żartuję!” – tak przedstawia swoją bohaterkę Dorota Gellner.

Mali czytelnicy dowiedzą się z tej książeczki, jak wiele różnych uczuć i emocji może mieszkać w małym mysim serduszku: radość, smutek, złość, tęsknota, strach – to tylko niektóre z nich. Czasem myszka jest nadąsana, wstydzi się, obraża, płacze albo śmieje. Bywa, że jest głodna i wtedy burczy jej w brzuszku… A kiedy kocha, to całą sobą.

Pisklak, wiek 2+

Pełna ciepła i humoru historyjka o tym, jak pewnego razu na pewnym zamku wykluła się z jaja… pewna paskuda. „To jest pisklak. Bardzo miły. Pióra mu się gdzieś zgubiły. Siedzi goły, piszczy, skrzeczy… Da się lubić w gruncie rzeczy!”

Małgorzata Strzałkowska

Wyliczanki z pustej szklanki, wiek 4+

O poranku z pustej szklanki wyskoczyły wyliczanki…

Dobra zabawa nie może obejść się bez wyliczanek! Do takiej właśnie zabawy zaprasza nas ta książka. Znajdziemy tu kilkadziesiąt arcyśmiesznych rytmicznych rymowanek, pełnych absurdalnego humoru prostych, niby dziecięcych wierszyków autorstwa znakomitej poetki.

Seria Bajeczki dla maluszka, wiek 18m-cy+, Seria Bajeczki.. została wyróżniona przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w VIII edycji konkursu „Świat przyjazny dziecku”

Jedyne takie na rynku kartonowe książeczki dla najmłodszych czytelników/oglądaczy z uroczymi, rymowanymi opowiastkami wybitnej poetki Małgorzaty Strzałkowskiej. Zaciekawią i rozbawią każde małe dziecko. Inspirując do aktywnego oglądania, czytania i rozmawiania, książeczki pomagają maluszkowi rozwijać mowę, myślenie i spostrzegawczość. Rytmiczne wierszyki znakomicie ćwiczą pamięć, a wesołe ilustracje, namalowane na płótnie, można oglądać bez końca…

Seria Zgadywanki dla maluszka, wiek 2

„Zgadywanki dla maluszka” to nowa, rewelacyjna seria kartonowych książeczek z wierszykami Małgorzaty Strzałkowskiej. Książeczki rozbudzają ciekawość, ćwiczą koncentrację, spostrzegawczość i umiejętność kojarzenia, rozwijają zasób pojęć i słownictwo dziecka. Przeczytaj maluszkowi zagadkę, a obrazek podpowie mu rozwiązanie, nie odbierając radości samodzielnego odgadywania. Przekonajcie się razem, jaka to świetna zabawa!

Dawniej czyli drzewiej, wiek 7+

Czy wiecie, że dawno temu…

…w upalne dni odpoczywano w cieniu chłodnicy, pelikan wzbudzał lęk wśród ludzi, których bolały zęby, serniki robiono z drewna, guzy bywały obiektem marzeń, konował cieszył się wielkim szacunkiem, królewski stolec bywał misternie rzeźbiony, cukier w głowach był rzeczą powszednią, zaś wnęka darzyła miłością dziadka i babcię…

Spytacie, jak to możliwe?

W języku polskim jest wiele słów, które kiedyś znaczyły co innego niż dziś. Małgorzata Strzałkowska wybrała najciekawsze z nich i ułożyła oryginalny leksykon słów i wyrażeń o zapomnianych znaczeniach, pełen zabawnych opisów dawnych obyczajów, anegdot i zaskakujących ciekawostek z życia naszych kochanych przodków.

Justyna Bednarek

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych), wiek 5+, najlepsza książka dziecięca 2015 roku w konkursie Empiku “Przecinek i Kropka”, tytuł Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy, nominacja literacka do Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY

Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo.

Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite), wiek 5+

Właśnie po raz drugi, przebojowo i z werwą wkraczają do akcji one – skarpetki!  Postacie stworzone przez Justynę Bednarek pragną odmiany i przygód. Jak pokazuje autorka, dzięki swej ciekawości świata zmieniają na lepsze nie tylko swoje życie, ale i los wielu osób i zwierząt. Pisarka uczy, że powinien to być cel każdego z nas – nieważne, czy jesteśmy człowiekiem, czy skarpetką.