Blog

Eksperymenty z jajkami w grupie Żółtej

Co było pierwsze? Jajko czy kura? Podobno sam Arystoteles szukał odpowiedzi na to pytanie. Niestety raczej nie znalazł, skoro uczeni nadal się nad tym głowią. Dlatego zostawiliśmy szukanie odpowiedzi mądrym głowom, a sami skupiliśmy się na innych równie trudnych pytaniach dotyczących samego jajka.

Pierwsze badanie rozpoczęliśmy od przygotowania dwóch jajek – surowego i ugotowanego. Mali badacze sprawdzali, które z jaj jest cięższe, czy są takiej samej wielkości i czy wydają jakiś dźwięk, gdy się nimi potrząśnie. Następnie przeszliśmy do wyścigu jaj. Kręciliśmy jajkami i sprawdzaliśmy, które z jajek kręci się szybciej i dłużej.

Kolejne doświadczenie miało nam pomóc w odpowiedzi na pytanie „jak oddzielić żółtko od białka?”. Dzieci proponowały oddzielenie łyżką, jednak próby nie zakończyły się sukcesem. Użyliśmy więc plastikowej butelki. Doświadczenie polegało na zatrzymaniu jej nad jajkiem, lekkim naciśnięciu plastiku, by wypuścić powietrze i jednocześnie wessać żółtko do środka. Należało ją szybko podnieść, by żółta część nie uciekła z powrotem do pierwszej miski. Próbowaliśmy kilka razy i to zadanie udało się wykonać Mikołajowi.

Kolejne doświadczenie pomogło nam sprawdzić jaki osad pozostaje na zębach po wypiciu zbyt dużej ilości coli, herbaty i kawy. W podanych płynach zanurzyliśmy surowe jajka. Na wszystkich skorupkach były plamy i przebarwienia!

W ostatnim eksperymencie prześwietlaliśmy jajko. Ale jak to zrobić, gdy przez skorupkę nic nie widać? Dzień wcześniej zanurzyliśmy jajko w occie, dzięki czemu pozbyliśmy się skorupki. Dzieci mogły spokojnie przyjrzeć się wnętrzu surowego jaja, a nawet trochę nim porzucać 🙂

 

ie