Blog

Muzealna Warszawa

Tak więc od poniedziałku, szykując się do lekcji muzealnej w Muzeum Chopina zanurzamy się w muzyce. Słuchamy utworów skomponowanych przez wielkich romantyków – Chopina i Moniuszkę (obecny rok został ogłoszony przez UNESCO rokiem Moniuszki), czytamy przygotowane specjalnie dla dzieci książki poświęcone kompozytorom, wzbogacamy przedszkolną bibliotekę o pozycje zakupione miedzy innym na Warszawskich Targach Książki.

A dzisiaj zorganizowana została dla nas lekcja w Pałacu Ostrogskich. Nasze zajęcia składały się z trzech części. Pierwsza to poznanie okolic Muzeum- ciekawej architektury Pałacu, idei ławeczek chopinowskich i przypomnienie legendy o Złotej Kaczce. Część druga przeprowadzona została w podziemiach Pałacu (tam, gdzie kiedyś pilnowała skarbów Złota Kaczka) i dotyczyła fortepianu – jego budowy, sposobu wydobywania dźwięku i poprzedników fortepianu- klawikordu i klawesynu. Zwieńczeniem tej części był mini recital- każde dziecko mogło zagrać na koncertowym fortepianie. Część trzecia zajęć odbyła się w części ekspozycyjnej Muzeum i dotyczyła historii z życia kompozytora. Na zakończenie zajęć można było wybrać stanowisko do odsłuchiwania utworów i  pozostać sam na sam z ulubionymi utworami Fryderyka Chopina.

A od poniedziałku przygotowując się do zajęć w kolejnym muzeum  – Muzeum Ewolucji rozpoczniemy powoli zajęcia o skałach, skamielinach, tworzeniu się Ziemi, powstawaniu i ewolucji życia na naszej planecie.